سلما سلامتی
تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ سلما سلامتی
      سلما سلامتی ()
بازی نامه ی فرود نویسنده: سلما سلامتی - ۱۳۸٧/۳/٢٧

 

نمایش "بازی نامه ی فرود" نوشته ی امیر دژاکام به کارگردانی رهام مخدومی این روزها در تماشاخانه ی مهر حوزه ی هنری روی صحنه است.این اجرا تا 3 تیر ادامه دارد.ودر 3 روز آخر هر شب دو اجرا روی صحنه انجام می شود.

بازی نامه ی فرود یک نمایش باستانی با شیوه ی اجرایی نقالی ست.با وجود سابقه ی دیرین  نقالی در کشور ما می توان این شکل اجرایی را در مقایسه با شیوه های اجرایی کلاسیک از شاهنامه،نوعی اجرای مدرن خواند.

اجرای پخته ،محکم و روان از نمایشنامه ی امیر دژاکام از موفقیت های چشم گیر کارگردان اثر است.با وجود این که بازی در بازی ها خطر پیچیدگی وسردرگمی مخاطب را به همراه داشتند،کارگردان با ترفندهای اجرایی و مخاطب قراردادن بازیگران توسط یک دیگراز این خطر کاسته و یا به کلی آن را رفع کرده است.

استفاده از بازیگر زن در نقش پهلوانان از دیگر ویژگی های این نمایش است. این نوع استفاده از زن ،شیوه ی اجرایی نمایش را از هر نوع نگرش جنسیتی خالی و به اثر غنایی روشنفکرانه می بخشد.تا جایی که حضور رویا بختیاری در نقش پیران را می توان یکی از زیبایی های غیر قابل انکار اثر دانست.

طراحی صحنه و لباس ساده ی نمایش در خدمت کارگردانی ست و موسیقی مناسب کاربا استفاده از طبل و دهل نه تنها شور حماسی رادر ما شعله ور می کند بلکه با استفاده ی به جا از تار و کرنا در پرداخت لحظات غنایی و میان داری دف برای رسیدن از فضای حماسی به غنایی ،به خوبی از پس بیان زیرمتن های غنی اثر برآمده است.

آن چه در نهایت کم ترین بهانه ی تحسین است،این که 55 دقیقه نمایش باستانی می بینیم به دور از هر ادای به غلط تئاتری. وبی آن که لحظه ای ساعتمان را نگاه کنیم ویا در صندلیمان جا به جا شویم،می ایستیم و برای این گروه سخت کوش کف می زنیم.

  نظرات ()
کلمات کلیدی وبلاگ سلما سلامتی (٢۳) تئاتر (۱۱) آلبوم عکس (٤) سینما (٤) خبر (٢) ادبیات (۱) نامه های رسمی (۱) نامه های خودمونی (۱)
دوستان من تا شقایق هست می مانم گودو شبنم و ترانه اخبار فناوری اطلاعات طراح قالب